Większość ludzi nie wyobraża sobie domu bez psa, kota czy świnki morskiej. Najbliższe otoczenie, w którym mieszkają zwierzęta jest bardziej radosne i przyjazne. Za pupilami przepadają zarówno dorośli, jak i dzieci. Posiadanie zwierzaka to jednak nie tylko przyjemność, lecz również poważny obowiązek. Regularne sprzątanie po ulubieńcu pozwoli zachować cztery kąty w nienagannym stanie. Co zrobić, aby ściany w mieszkaniu pozostały czyste i estetyczne? Podpowiadamy!

Zabezpieczenie ścian przed kotami

Mówi się, że koty chodzą własnymi drogami i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, lecz warto podkreślić, że kot, który przebywa wyłącznie w domu i nie wychodzi na zewnątrz, poszerza swoje terytorium głównie w pionie. Koty uwielbiają się wspinać i zajmować jak najwyższe stanowiska, z których mogą obserwować otoczenie. Dodatkowo odczuwają naturalną potrzebę drapania. Ochrona ściany pokrytej tapetą lub takiej, na której występują panele ścienne samoprzylepne czy listwa dekoracyjna okazuje się zatem często koniecznością.

Przede wszystkim, kotu należy zapewnić inne formy rozrywki, aby przestał interesować się ścianą. Obowiązkowym elementem ekwipunku dla domowego mruczka jest solidny drapak (im wyższy, tym lepszy), a najlepiej kilka takich sprzętów w różnych pomieszczeniach. Można również przygotować podwieszane półki i huśtawki, które zaspokoją żądzę wspinaczki, oraz powietrznych salt u zwierzęcia. Jeśli pomimo dostarczenia odpowiedniej liczby zabawek, ktoś nadal zastanawia się, jak zabezpieczyć ściany przed kotem, to istnieją na to proste patenty. Można zainwestować w twardą osłonę z plastiku, której drapanie już nie będzie sprawiało takiej frajdy. W sprzedaży dostępne są także specjalistyczne ochraniacze na ściany, kanapy czy inne meble. Można również przykleić osłonę o klejącej powierzchni, gdyż koty bardzo nie lubią, gdy ich łapki przyklejają się do podłoża. Jeśli kilkukrotnie zetkną się z takim rodzajem przeszkody, prawdopodobnie szybko zrezygnują z atakowania ścian.

Zabezpieczenie ścian przed psami

Choć zdawać by się mogło, że psy znacznie rzadziej interesują się ścianami, to jednak często brudzą je przypadkiem, gdy np. wracają ze spaceru. Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła, gdy wraca się pupilem ze spaceru w deszczowy dzień. Psy lubią potrząsać mokrym futrem, a wówczas kropelki wody i błota lądują dosłownie wszędzie. Dobrym wyjściem może być dokładne wytarcie psa, zanim przekroczy próg domu.

Czasem jednak problem jest inny i dana osoba zastanawia się, jak zabezpieczyć ścianę przed drapaniem psa. Psy przebywające na zewnątrz mają tendencję do kopania dziur, zakopywania przedmiotów czy oznaczania moczem swojego terytorium. Jest to u nich atawistyczne zachowanie, którego nie da się całkowicie wyplenić, można jednak spróbować z pomocą behawiorysty nauczyć psa, aby nie robił tego w domu. Na początku nauki pomoże osłona na ścianę przed psem. Może występować w formie przyklejanej folii ochronnej, którą łatwo przetrzeć wilgotną szmatką. Jeśli chodzi o zabezpieczenie ściany przed psem, egzamin zdają także preparaty zapachowe, które są nieprzyjemne dla nozdrzy zwierzaka i tym samym zniechęcają go do penetrowania newralgicznych miejsc w domu. Jeżeli ktoś nadal nie wie, czym zabezpieczyć ściany przed psem,  może zasięgnąć porady weterynarza lub pracownika sklepu zoologicznego. Pytanie, jak zabezpieczyć ściany przed psem pojawia się także bardzo często na tematycznych forach internetowych. Jako ochrona ściany przed psem, kotem czy jakimkolwiek domowym pupilem nigdy nie powinny być stosowane kary cielesne. Kwestia, jak zabezpieczyć ścianę przed psem nie stanowi aż tak trudnego wyzwania, aby trzeba było uciekać się do brutalnych i radykalnych metod. Trzeba mieć na uwadze fakt, że zwierzęta nie robią na złość celowo, lecz zwykle dlatego, że się nudzą i chcą przyciągnąć uwagę opiekunów.

Zabezpieczenie ścian przed innymi zwierzętami

Niektórzy ludzie, zamiast psa czy kota, trzymają w domu inne zwierzęta. Jeśli są to np. rybki w akwarium czy stworzonka przechowywane w klatkach, bądź terrariach osłona na ścianę przed zabrudzeniem nie jest wymagana. Zdarza się jednak, że myszki, chomiki, króliki lub domowe świnki mają możliwość swobodnego biegania po domu. Wówczas także pojawia się dylemat, jak zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem. Można stosować produkty analogiczne jak w przypadku kotów czy psów, gdyż mają one zazwyczaj uniwersalne zastosowanie.  W przypadku małych gryzoni kwestia, co dać na ścianę, żeby się nie brudziła nie jest jedynym kłopotem. Potrzebna jest tutaj bowiem skuteczniejsza ochrona na ścianę. Gryzonie takie jak myszki czy szczury mogą próbować przegryźć kable i przewody. Wszelkie elementy okablowania i gniazdka powinny więc zostać ukryte, lub również solidnie zabezpieczone osłonami. Ochrona ściany przed zabrudzeniem działa nie tylko w przypadku zwierząt w domu, ale pozwala również chronić powierzchnie przed śladami dziecięcych paluszków czy innymi plamami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *