Jak i czym zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami

Ściany w jadalni narażone są na ciągłe obijanie krzesłami, a nawet przypadkowe zabrudzenie jedzeniem. Kiedy są pomalowane na biało, bardzo ciężko utrzymać je w czystości! Szukasz sposobu, który sprawi, że ściany przy stole będą dłużej wyglądały estetycznie? Sprawdź, jak zabezpieczyć ściany przed obijaniem krzesłami, a także przed innymi zabrudzeniami. Dzięki kilku prostym trikom, ściany o wiele dłużej będą prezentowały się ładnie!

Jak zabezpieczyć ścianę przed obijaniem krzesłami?

Wydaje się, że wszystko jest idealnie, świeżo wyremontowana jadalnia, salon lub inne miejsce, w którym ustawimy stół, przy którym będziemy jadać posiłki z rodziną, prezentuje się perfekcyjnie! Ale nie przewidzieliśmy jednego: stół stoi blisko ściany, a odsuwając krzesła, uderzamy w nią. Powoduje to, że pojawiają się na niej nieestetyczne ślady, których szybko przybywa. Co robić? W takiej sytuacji potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie ściany przed obijaniem.

Bardzo odpornym na zanieczyszczenia materiałem są panele ścienne, którymi możemy wykończyć ściany, przy których stoi stół. Do niedawna kojarzyły się one ze stylem lat 90. Jednak drewniane elementy coraz częściej pojawiają się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Takie rozwiązanie jest ładne, a jednocześnie bardzo praktyczne, ponieważ panele o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości, niż pomalowane na jasne kolory ściany. Kolejnym rozwiązaniem są bardzo modne lamele, czyli drewnopodobne listwy dekoracyjne. Wyglądają one bardzo stylowo, a jednocześnie stanowią niezwykle skuteczne zabezpieczenie ściany przed krzesłami. Lamele najlepiej wyglądają, kiedy będą umieszczone na całej wysokości ściany. Z kolei w przypadku paneli możemy zdecydować się na przyklejenie ich w taki sposób, aby kończyły się trochę wyżej, niż oparcie krzeseł. Górna część ściany może zostać gładka, ale świetnie może się na niej sprawdzić także sztukateria. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzimy wnętrze.

Innym sposobem na zabezpieczenie ściany jest przyklejenie tapety. Wybór jest tak duży, że każdy znajdzie idealny wzór do swojego wnętrza. Dobrym rozwiązaniem w przypadku ściany przy stole jest wybranie tapety, którą można myć. Dzięki temu ściana długo będzie wyglądała ładnie, a kiedy wzór tapety nam się znudzi, szybko można ją wymienić i cieszyć się nową jadalnią. Wśród rozwiązań stanowiących stałe wykończenie ściany, warto wspomnieć jeszcze o panelach filcowych, które coraz częściej używane są we wnętrzach właśnie w roli zabezpieczenia ściany przed obijaniem krzesłami. Takie panele ścienne samoprzylepne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a także kolorach, dzięki czemu łatwo można dopasować je do swojego wnętrza. Taki element jest łatwy do zamontowania, ponieważ najczęściej są one po prostu naklejane na ścianę.

Czym zabezpieczyć ścianę przed obiciem?

Ściany można zabezpieczyć także, stosując mniej widoczne elementy. Jednym z pomysłów są odbojniki ścienne. Są to podłużne elementy, które nakleja się na ścianie na wysokości oparcia krzesła. Odbojniki wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia, mogą być zrobione z akrylu lub metalu. Do tej pory kojarzone były one przede wszystkim z instytucjami publicznymi, ale coraz częściej są one stosowane także w domach. To rozwiązanie chroniące ścianę, ale też mocno na niej widoczne. Dlatego odbojniki najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, w których przez dopasowanie do innych elementów dekoracyjnych będą wyglądały jak element aranżacji.

Mniej widocznym rozwiązaniem będą filcowe podkładki, które możemy umieścić na oparciach krzeseł. Ten sposób zabezpieczenia ściany nie wymaga ingerencji w wygląd ściany, dlatego sprawdzi się w każdym wnętrzu. Naklejkę umieszcza się na krześle w miejscu, w którym istnieje ryzyko, że zetknie się ono ze ścianą. Takiej filcowej naklejki prawie nie widać, a jeśli otrze się ona o ścianę, nie pozostawi na niej żadnego, nawet najmniejszego śladu. Naklejki nie uszkadzają także krzeseł, a kiedy się zniszczą, łatwo wymienić je na nowe. To rozwiązanie, o którym szybko zapomnimy, ponieważ nie rzuca się w oczy, a ściany pozostaną bezpieczne.

Odpowiednie zabezpieczenie ściany przed obijaniem jej krzesłami sprawi, że dłużej będziemy cieszyć się z efektów remontu. Niektóre rozwiązania urozmaicą wygląd wnętrza, a inne zupełnie nie będą w niego ingerować. Łączy je to, że są bardzo praktyczne i każdy znajdzie wśród nich idealny sposób dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *