Tapeta na nierównej ścianie - jaką wybrać

Tapety ścienne to wspaniały sposób na to, by wprowadzić do aranżacji wnętrza nieco więcej oryginalności i wielobarwności. Z pewnością większość z nas kojarzy tapety z domów naszych rodziców, babć czy dziadków. Niemniej jednak tapety mają znacznie więcej zalet. Skutecznie chronią one ściany przez zabrudzeniami, a także mogą zamaskować pęknięcia i nierówności. Wybór odpowiedniego modelu, w przypadku mankamentów w ścianie, może być jednym z większych wyzwań. Wobec tego, jaka tapeta na nierówne ściany sprawdzi się najlepiej?

Jaka tapeta na nierówne ściany?

Tapety na nierówne ściany muszą wyróżniać się nieco innymi parametrami, niż w przypadku klasycznych modeli. Warto mieć na uwadze, że wszelkie pęknięcia, nierówności czy też wybrzuszenia sprawiają, że zwykła tapeta po prostu straci swoje estetyczne walory. Dodatkowo, klejenie zwykłych tapet na ściany, które nie mają jednolitej i gładkiej powierzchni będzie znacznie trudniejszym zadaniem. Tapety na ścianę, które idealnie sprawdzą się w przypadku nierównych tynków powinny być:

  • grubsze – nie da się ukryć, że gruba tapeta na nierówne ściany świetnie sprawdzi się w przypadku drobnych niedoskonałości. Dzięki niej będzie można np. skutecznie zamaskować wybrzuszenia i pęcherze.
  • sztywne – tapety na chropowate ściany o większej sztywności będą tworzyć jednolitą powierzchnię, bez niedoskonałości;
  • łatwe w aplikacji – dzięki temu podczas klejenia nie będą widoczne ewentualne błędy.

Dodatkowo warto tu podkreślić, jak ważna jest faktura samej tapety. Im bardziej będzie ona wyrazista i fantazyjna, tym większa szansa na to, że wszelkie ubytki wtopią się w tło. Jeśli jednak zmagamy się ze znacznymi niedoskonałościami tynków jak np. znaczne pęknięcia czy duże braki w ich strukturze, to warto zdecydować się na panele samoprzylepne. Fakt – nie jest to typowa, klasyczna tapeta, aczkolwiek posiada świetne parametry użytkowe. Panele ścienne wyróżniają się nie tylko grubością, ale także i wyjątkową sztywnością. Dzięki temu nie dopasowują się one do powierzchni, a poniekąd tworzą ją całkowicie na nowo. Panele na ścianę samoprzylepne mają także wiele, innych zalet. Przede wszystkim są one wyjątkowo proste w montażu i demontażu. Można za ich pomocą odmienić aranżację całego wnętrza, a w momencie, kiedy się znudzą, po prostu można je zdjąć. Panele ścienne dostępne są w różnych kombinacjach kolorystycznych i designie, a co za tym idzie, w prosty sposób dopasujemy je do już istniejącego wystroju wnętrz.

Tapeta na nierównej ścianie

Tapeta maskująca nierówności

Jaka tapeta na nierówne ściany? – to pytanie zadaliśmy sobie nie raz w przypadku, kiedy chcemy poprawić walory wizualne tynków w pokoju lub sypialni. Jednak problem nierównych ścian, pełnych pęknięć, wybrzuszeń czy innych mankamentów sprawia, że musimy sięgnąć po dedykowane rozwiązania. Jednym z nich jest chociażby tapeta maskująca nierówności. Czym się ona wyróżnia? Otóż można tu wskazać na:

  • wyrazistą fakturę – często taka tapeta na krzywe ściany może imitować surową cegłę, kamień, czy nawet i drewno z zachowaniem jego nieco chropowatej powierzchni. W ten prosty sposób wszelkie niedoskonałości giną pod jej warstwą;
  • wzmocnioną powierzchnią – tapeta, która ma maskować nierówności tynków cechuje się także wzmocnioną powierzchnią. Jest ona dodatkowo usztywniona, by nie przylegała do wybrzuszeń i pęknieć. Dzięki temu tworzy ona jednolitą strukturę i poprawia walory wizualne ścian.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie staje się nowoczesnym i wyjątkowo skutecznym sposobem na pozbycie się mankamentów i całkowite odmienienie wnętrza. Tapety na krzywe ściany – podobnie jak panele – są w stanie je „wyprostować” i sprawić, że pęknięcia nie będą więcej widoczne. Pamiętajmy również o tym, że takie tapety są maksymalnie zróżnicowane. Zwykle możemy wybrać je z uwzględnieniem odpowiedniej kolorystyki czy nadrukowanego na ich powierzchni wzoru. W ten prosty sposób dopasujemy je do sypialni, salonu, a nawet i pokoju dziecięcego. Ich prosta aplikacja sprawia, że nawet amatorzy mogą podjąć się takiego „wyrównywania” ścian całkowicie samodzielnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *