Jak i czym zabezpieczyć ścianę przed wilgocią

Zawilgocenie ścian to jeden z najczęstszych problemów z jakimi muszą mierzyć się właściele mieszkań lub domów. Przyczyn takiego zjawiska może być wiele, począwszy od wadliwego wykonania izolacji, poprzez uszkodzone rynny, a nawet nieszczelne okna. Nagromadzona wilgoć przede wszystkim sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, narusza konstrukcje ścian domu oraz wyziębia budynek. Dlatego tak istotne jest, aby wcześniej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie ściany przed wilgocią. Czym i w jaki sposób należy więc zabezpieczyć ściany przed nadmiernym zawilgoceniem?

Zabezpieczenie ściany przed wilgocią – kiedy je wykonać?

O zabezpieczeniu ścian przed wilgocią powinno się pomyśleć już na etapie budowy domu lub wykańczania mieszkania. Takie rozwiązanie pozwoli potem uniknąć przykrych konsekwencji związanych z nadmiernym gromadzeniem się wilgoci w pomieszczeniach. Tego typu zabiegi należy przeprowadzać od wewnętrznej i zewnętrznej strony budynku. Bezpośrednio przed tynkowaniem, warto więc nanieść specjalny impregnat, którego zadaniem jest skuteczne utworzenie bariery przed wilgocią. Preparat przeznaczony jest zarówno do betonu czy cegły, jak i kamienia bądź tynku mineralnego. Ponadto impregnat doskonale ochroni ściany przed wchłanianiem zanieczyszczeń i zapobiegnie rozwojowi organizmów żyjących w wilgotniejszych środowiskach. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty można impregnować ściany regularnie co kilka lat.

Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią – bariera hydrofobowa

W wielu sytuacjach zawilgocenie ścian wynika bezpośrednio z nasiąknięcia fundamentów wodą. Stanowi to spore zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania domu, bowiem przemarznięte i wilgotne mury mogą doprowadzić do strukturalnego zachwiania budynku. Podczas budowy koniecznie trzeba więc pamiętać o przygotowaniu bariery hydrofobowej. Izolację przeciwwilgociową należy przeprowadzić na dwóch płaszczyznach:

  • pionowej – po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej;
  • poziomej – pomiędzy zewnętrznymi ścianami budynku i ścianami fundamentowymi oraz ścianą fundamentową a ławą.

Jak zabezpieczyć ścianę przed wilgocią? W przypadku izolacji pionowej cały zabieg wygląda identycznie jak przy zwykłym ocieplaniu ścian. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że jeśli budynek znajduje się na terenie cechującym się poziomem wody gruntowej ponad linię fundamentów to niezbędne okaże się zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Z kolei poziome zabezpieczenie przed wilgocią opiera się na nieco bardziej skomplikowanych metodach i wymaga pomocy specjalisty, a nierzadko nawet pozwolenia na budowę.

Czym zabezpieczyć ścianę przed wilgocią?

Zabezpieczanie ścian od wewnątrz jest niezwykle istotne w przypadku pomieszczeń, które w większym stopniu narażone są na działanie wilgoci, w tym kuchni, łazienki czy pralni. Wyjątkowo pomocna może okazać się tutaj instalacja wentylacji. Dzięki niej problem z nadmiernym zawilgoceniem oraz pleśnią w ogóle nie powinien wystąpić. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji, warto systematycznie sprawdzać jej stan i często oczyszczać kratki z kurzu. Koniecznie trzeba jednak przy tym pamiętać o dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej ścian wewnętrznych. Czym zabezpieczyć ścianę przed wilgocią? Jeśli ściany mają być wyłożone płytkami ceramicznymi to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie przepony wodochronnej wykonanej z ciekłej folii hydroizolacyjnej. Prawidłowo zaaplikowana folia efektywnie zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu oraz wsiąkaniu wody. Dodatkowo taką ochronę powinno się uzupełnić taśmami do styków ścian i podłóg, a także kołnierzami umieszczonymi przy kratkach ściekowych. Alternatywnie można też wykorzystać wodoochronną farbę malarską. Przydatne mogą okazać się również wodoodporne tapety ścienne.

Ochrona drewna przed wilgocią

Niestety drewno zalicza się do materiałów, które w największym stopniu narażone są na działanie wody. Pod jej wpływem szybko gnije i butwieje, jednocześnie zwiększając ryzyko powstania grzybów oraz pleśni. Wszelkie drewniane elementy wykończeniowe mieszkania, w tym samoprzylepne panele ścienne, okiennice, boazerie czy legary trzeba więc właściwie polakierować oraz zaimpregnować. W tym celu można wykorzystać zwykły impregnat o właściwościach wodoodpornych bądź pokryć drewno specjalnym lakierem wodoochronnym. Niektóre lakiery dodatkowo nadają drewnu bardziej dekoracyjny wygląd. Na rynku dostępne są również specjalistyczne farby ochronne, które łączą w sobie cechy impregnatu oraz farby kryjącej, np. farby mikroporowe. Okazują się one wyjątkowo przydatne w przypadku zabezpieczenia drewnianych elementów.

Zawilgocenie ścian stanowi bardzo poważny problem. Na szczęście da się mu efektywnie zapobiec poprzez znaczące zminimalizowanie ryzyka nadmiernego powstawania wilgoci. Warto więc rozpocząć prace związane z zabezpieczaniem ścian w trakcie budowy domu. Niezastąpione okaże się przeprowadzenie izolacji ścian oraz odpowiednie uszczelnianie fundamentów budynku. Dzięki takim rozwiązaniom będzie można potem uniknąć o wiele kosztowniejszego zwalczania powstałego już zawilgocenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *