Jak zrobić ogród na balkonie w bloku

Kiedy za oknem robi się ładna pogoda, wszyscy chcemy zmienić wystrój naszych wnętrz oraz balkonów nadając im świeżości i bardziej dynamicznego wyrazu. Chyba nic nie ożywia lepiej przestrzeni naszych domów niż piękne kwiaty doniczkowe i balkonowe. Dzisiaj powiemy o tym, jak zrobić ogródek na balkonie. Jeśli więc nie wiesz, od czego zacząć, zapraszamy do naszego krótkiego poradnika, który może być dla ciebie doskonałą porcją wskazówek.

Kwiaty balkonowe na dobry początek

Niezależnie od tego, czy twój balkon jest mały czy duży, może spełniać swoją rolę. Na pewno chcesz, aby znalazły się na nim twoje ulubione kwiaty. Być może jednak brakuje ci pomysłów, dlatego chętnie inspirujesz się tym, co zobaczysz w internecie lub u innych osób. Nie ulega wątpliwości, że obserwowanie pięknych balkonów naszych znajomych czy przyjaciół może rozbudzać kreatywność i chęć odświeżenia swojego balkonu. A może jeszcze nigdy dotąd nie kupowałaś roślin, więc nie masz doświadczenia. Jeśli obawiasz się, że coś się nie uda, możesz zacząć od sprawdzonych i niewymagających sadzonek. Na początek świetnie sprawdzą się pelargonie, które nie są zbyt wymagające w uprawie. Zazwyczaj radzą sobie z nimi nawet amatorzy, choć są pewne czynniki, które mogą zniweczyć nasz trud i zapał włożony w pielęgnację tych kwiatów. Trzeba zwrócić uwagę zatem na kilka szczegółów, a na pewno odwdzięczą się nietuzinkowym pięknem. Dostępne są w różnych kolorach, dlatego możesz wybrać to, co najlepiej wpisuje się w twoje oczekiwania. Ważne jest jednak w przypadku pelargonii, aby ochronić je przed intensywnym wiatrem. Mocne opady deszczu również mogą zaszkodzić delikatnym kwiatom.

Kluczowe jest to, czy balkon jest południowy, czy ma inną orientację. W zależności od stopnia nasłonecznienia dobieramy odpowiednie kwiaty. To pomoże nam się cieszyć pięknym widokiem roślin przez długi czas. Oczywiście bardzo ważne jest systematyczne podlewanie i nawożenie. Jeżeli nie wiesz zbyt dużo na ten temat, możesz wybrać jeden typ roślin i kupić dla nich odpowiednią ziemię oraz nawóz, który należy przygotować tak, jak jest podane na opakowaniu. Jeśli zrobimy wszystko jak należy jest duża szansa, że nasze rośliny przetrwają całe lato, a nawet jesień. Niektóre potrafią pięknie kwitnąć do pierwszych mrozów. Pelargonie możemy również przezimować w dosyć jasnym pomieszczeniu i cieszyć się nimi również na drugi rok. Oczywiście nie powinny mieć się zbyt ciepło ani zbyt chłodno.

Panele roślinne pomogą wykorzystać przestrzeń

Część nawet doświadczonych w uprawie roślin osób zastanawia się, jak zrobić ogródek na balkonie – jakie rośliny na balkon w bloku będą idealne? Pięknie mogą też wyglądać petunie czy surfinie, które są bardzo efektowne.

Jeśli zaś dobrze wiesz, jakie rośliny chcesz wykorzystać w swoim balkonowym ogrodzie, ogólna koncepcja staje się bardziej konkretna i wiesz do jakich rezultatów dążysz. Może jednak nie wiesz, jak je ustawić i jak wykorzystać przestrzeń balkonu dla dobra swoich kwiatów. Interesującym rozwiązaniem są panele roślinne. Możemy wykorzystać stelaż, który umieścimy na ścianie balkonu, a na nim doniczki z kwiatami. Pięknie wyglądają rośliny zwisające jak również rabatowe. Można śmiało powiedzieć, że każda z nich ma swój niepowtarzalny urok.

ogród na balkonie w bloku

Balkon gustowny i praktyczny

Podoba ci się ogród wertykalny i chcesz, aby twój balkon był bardzo stylowy? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć sobie wspaniały klimat. Zadbaj więc nie tylko o kwiaty, ale również o doniczki, które również wprowadzają wiele spersonalizowanego wyrazu. Przydadzą się również świece i świeczniki, bo pomogą stworzyć bardziej romantyczny design. Może masz jakiś stary kwietnik, któremu chcesz nadać nowe życie? Czasem drobna metamorfoza potrafi bardzo odmienić nasz balkon i nadać mu charakteru.

Ogródek na balkonie w bloku to miejsce, w którym możesz naprawdę wypocząć. Jeżeli sporo czasu spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach – na przykład w pracy, na pewno chcesz po południu czy w weekend odprężyć się popijając kawę czy herbatę w miejscu blisko natury. Wcale nie musisz wyjeżdżać za miasto. Możesz mieć piękny balkon na wyciągnięcie ręki i ładować tam akumulatory zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Oczywiście wymaga to poświęcenia trochę czasu i pracy, jak również pieniędzy, ale na pewno efekty są tego warte.

Pomysły na stylowy balkonowy design

Jeśli jeszcze nie wiesz jak zrobić ogródek na balkonie, przejrzyj dostępne w internecie grafiki. W sieci jest mnóstwo zdjęć, które mogą pobudzić nasz umysł i inteligencję przestrzenno-wizualną. Nawet jeśli czujesz, że na co dzień brak ci kreatywności, możesz stworzyć piękne miejsce, w którym będziesz się świetnie czuć. Zacznij od kilku roślin, a w miarę postępów i tego, jak zdobędziesz pierwsze doświadczenie – na pewno ubogacisz swój balkon kolejnymi egzemplarzami. Niektóre osoby lubią duże efektowne rośliny, które wyglądają bardzo imponująco. Nic w tym dziwnego. Chcemy przecież, aby kwiaty cieszyły nasze oko. Niektóre z nich mają nie tylko wartość wizualną, ale również poprawiają jakość powietrza oczyszczając je z zanieczyszczeń i miejskiego kurzu. To więc ważny argument przemawiający za tym, żeby zapełnić swój balkon pięknymi roślinami. Dowiedz się też, jaki nawóz będzie najlepszy dla twoich roślin i stosuj go tak często jak to konieczne. Gdy dowiesz się już jak zrobić ogród na balkonie,  z pewnością zechcesz również stworzyć wygodne miejsce do wypoczynku. Dobre krzesło, leżak czy pufa są niezastąpione. Przekonasz się, że relaks w tym miejscu może być niezwykle przyjemny. Nawet jeżeli nie mieszkasz w domu możesz mieć piękny ogródek na balkonie – poradnik, jak go stworzyć krok po kroku znajdziesz w internecie na blogach tematycznych. Wiele osób chętnie dzieli się wiedzą, dlatego bez większego trudu stworzysz sobie namiastkę ogródka.

Zieleń na balkonie – ogród tuż za oknem pokoju

Domowy ogródek na balkonie to interesujące przedsięwzięcie. Wcale nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby to miejsce nabrało interesującego wyrazu. Wiele roślin możesz kupić w przystępnych cenach w marketach i sklepach ogrodniczych. Niektórzy mają też wyjątkowy dar do ratowania kwiatów, które już wyglądają kiepsko. Jeżeli roślina jest zdrowa, ale nieco podupadła, na pewno możesz tchnąć w nią nowe życie zapewniając odpowiednią pielęgnację. Kiedy widzisz w sklepie mało imponujący kwiatek również możesz poświęcić mu uwagę. Przekonasz się wtedy, że odwdzięczy ci się po czasie dużo lepszą kondycją. Możesz też spróbować pielęgnować w większych donicach jakiś rodzaj ulubionych owoców. Masz naprawdę wiele możliwości, a ogranicza cię tylko wyobraźnia. Ogród na małym balkonie wymaga dobrego planowania. Warto wybierać takie rośliny, które nie zajmują wiele miejsca. Dobrze jest sprytnie wykorzystać przestrzeń. Niektóre osoby wieszają kwiaty doniczkowe przy suficie balkonu. Dobrze dobrane donice będą piękną ozdobą i pozwolą roślinom rosnąć w optymalnym dla nich tempie. Niektóre kwiaty potrzebują większych doniczek, a inne mniejszych, ponieważ ich korzenie tak bardzo się nie rozrastają. Wszystko więc zależy od indywidualnych cech roślin, więc zanim nowy kwiat pojawi się w twoim domu, spróbuj się czegoś o nim dowiedzieć. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak go pielęgnować. Kiedy mamy wiedzę o roślinie, jej pielęgnacja staje się bardziej celowa i mamy większe szanse na to, że wszystko się uda, a nasz ogródek balkonowy długo będzie cieszył oko. Wykorzystuj więc potencjał roślin i przekonaj się, że nawet na niedużym balkonie, możesz stworzyć sobie idealne miejsce do wypoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *